С какво помага шоколадът?

Лекарите на средновековна Европа уверявали своите пациенти, че шоколадът успокоява черния дроб, помага на храносмилането, облекчава сърдечната болка. Шоколад са яли при лечение на туберкулоза, анемия, подагра, за смъкване на висока температура. А и сега лекарите, например, от Американската асоциация на диетолозите твърдят, че съдържащите се в шоколада минерали и антиоксиданти предпазват от някои болести.

Много кардиолози съветват тези, които наистина се грижат за здравето си, да не пият кафе, а да хапват шоколад. Той е по-полезен за сърцето, отколкото червеното вино, чаят или ябълките: намалява риска от образуване на тромби, подобрява показателите на налягането. 40 грама черен шоколад носят полза, равноценна на тази от чаша червено вино.

Както показали изследвания, проведени от медици на Калифорнийския университет, при правилна употреба на шоколад в кръвта се наблюдава намаление на концентрацията на левкотриена - веществото, което слепва клетките на кръвта, тоест спомага за образуване на тромби и запушване на съдовете.

Целителите отдавна използват полезните свойства на шоколада в своята практика. Така например, лекували от много болести кардинал Ришельо с ... шоколад. А и съввременните изследователи смятат, че употребата на шоколад създава усещане за комфорт, повдига настроението, помага да се снеме стреса.

Шоколадът повишава съдържанието в мозъка на фенилталамин, който стимулира усещанията, напомнящи тези, които възникват в състояние на влюбленост. Шоколадът помага на жените по-леко да понесат неразположенията в «критическите дни», смята калифорнийскит лекар Дебора Уостърхауз.

Шоколадът ободрява, повишава работоспособността. И как не, та нали съдържа физиологически активно вещество – теобромин. Този алкалоид е силно действащо средство, един грам от него, например, е смъртоносен за заека. Затова любителите на шоколада, особено на горчивия, трябва да помнят: не трябва да се злоупотребява с нито един продукт. А а с такъв като този – още по-малко!

Трябва също а се има предвид, че в зърната на какаото има много азотосъдържащи вещества, например, оксалова и пикочна киселини, които се отразяват негативно на обмяната на веществата. Особено трябва да се замисли над това онзи, който страда от наднормено тегло и затлъстяване, подагра, а да не говорим за захарния диабет, заболявания на черния дроб и бъбреците, хипертония.

Дъбилните вещества в зърната на какаото са повече, отколкото фибрите или водата, - до 5,8%. Това е тревожен факт за тези, които страдат от запек. А вече споменатият теобромин и кофеин оказват възбуждащо действие на мускула на сърцето и нервната система.

Обикновено хората си избират шоколад по вкус – независимо от рецептата или опаковката. По стандарт за шоколад се смята сладкарско изделие, което е приготвено на основата на какаови зърна със захар, със или без добавяне на други видове суровини (ядки, захаросани плодове, стафиди, сухо мляко и др.). В шоколада не се допуска използване на мазнини – заменители на какаовото масло, с изключение на пълнежите.

Натуралният шоколад винаги съдържа какаово масло. Кафявият цвят е от какаото на прах и процентното му съдържание може да се определи по интензивността на цвета. На цвета влияе и млечното масло. Вкусът на шоколада зависи от съотношението на какаосъдържащите компоненти и захарта.

В списъка на съставките на натуралния шоколад обикновено какаовото масло е на първо място. Ако производителят е указал, че неговият шоколад е направен на основата на хидрогенизироани мазнини или растителни масла, то тогава ще си купите не шоколад, а «десертно блокче». Десертното блокче няма право да бъде наричано шоколад и стойността му е много по-ниска от тази на натуралния шоколад.

При покупка обръщайте внимание на датата на производство и срока на годност, както и до какво е сложен шоколадът на рафта. Той много лесно попива странични миризми и губи своя приятен аромат, а също е и доста чувствителен към колебанията на температурата и влажността на въздуха.

Ако шоколадът е без добавки, може да се съхранява до половин година. Ако е с добавени сухи млечни продукти или с пълнеж - три месеца. Температурата на съхранение трябва да е до плюс 18 градуса - минус 3 градуса. При температура над 24 градуса в глазурата на шоколадовите бонбони се топи какаовото масло.

Източник: www.lekar.bg